cz cz

Novinky Odkaz facebook Odkaz Kniha hastů

cz cz

Lisovňa našej vínnej pivnice bola podľa letopočtu na hlavnom nosnom tráme, ktorý je ľahko prístupný návštevníkom, postavená L.P. 1905. Je však evidentné, že podzemie, teda pivnica, tu bola už storočie predtým. Najprv boli vždy kopané pivnice, nad nimi sa stavali iba ľahké prístrešky a až neskôr „kamenné“ lisovne. Prvá písomná zmienka o tom, že sa na Mikulove pestovalo víno, pochádza už z prvej štvrtiny 13.storočia pri osídľovaní Lichteštajny. Zaujímavé sú v pivniciach staré klenby. Ich najstaršie základy sú zhotovené z plochých vápencových kameňov, neskôr sa stavali z tehál. Keďže sa z povojnových dôvodov (Viď História Úval) nezachovalo príliš dobových dokumentov, sú informácie o pivniciach zo skorších rokov iba skromné.

 

Historie Sklep ÚvalyHistorie Sklep Úvaly

 

V priebehu prác boli znovuobjavené a opravené klenby na priľahlom hospodárskom stavení (viď Fotogaléria), ktoré boli po vojne zaliate do betónu a teraz nanovo ručne očistené a zrenovované. Na opravy boli použité výhradne dobové originálne materiály, teda staré otesané trámy, minimálne 100 rokov staré tehly, pieskovec, vápenec, dubové sudy... Klenuté drevené stropy a dubové podlahy boli stavané z použitých vínnych sudov. Všetky naše pôvodné aj dostavené pivničné chodby boli kopané zvnútra a materiál ručne donesený na miesto aj von. Na stavbu vínnych boxov a kójí sú použité výhradne prírodné materiály (kameň, masívne drevo) a ručná murárska, tesárska a kováčska práca. Naše pivnice sú dnes už vzájomne prepojené a rozkladajú sa pod 2/3 areálu. Chodby a vínne kóje majú celkovú dĺžku takmer 145 metrov, pričom celková plocha je 295m2.

 

Historie Sklep ÚvalyHistorie Sklep Úvaly

 

V krátkom súhrne sa Vám pokúsime priblížiť rozsah stavby a náročnosť obnovy a výstavby pivníc, ktorá celá prebiehala ručnou prácou podľa pôvodných dobových postupov. Chceli by sme týmto poďakovať všetkým, ktorí sa na stavbe pivníc podieľali.

 

  • bolo vyvezených cca 2000 ton zeminy
  • nakúpilo sa cca 450 paliet starých, ručne čistených znakových tehál
  • tj. cca 120 000 tehál z trinástich starých rozobraných stavieb – stará sýpka, statok Pohořelice, zámocký múr Valtice, stavba z Rakvic, stavba z Perné od p.Zahradníčka, z Brna – z bývalej teplárne na Cejle, z areálu bývalej Wanieckovej továrne v Brne, z bývalého cukrovaru z Ořechova u Brna, z Židenic, Hrádku u Hevlína, z Lednice od p.Kobzy
  • pieskovec z Ostroměře u Hradce Králové cca 50 paliet
  • použité vínne sudy na podlahy a klenuté stropy cca 18 ks v objemoch od 6-45 hl
  • na ručne tesané stoly a lavice v lisovni bolo použité sušené lipové drevo
  • kováčska práca v celom areáli je od p. Šťastného z Brna a p. Podškupky z Rakvic
  • takmer všetky práce na stavbe pivníc a lisovne s vinárňou riadil p. Oldřich Michlovský z Rakvic, bez ktorého myšlienok a citu pre vec by takýto zámer len veľmi ťažko vznikol

Hotel Besední dům

Spolupracujeme s hotelem Besední Dům ve Valticích.

© 2019 Villa Daniela | Created by Golden Orange